ГУМАНІТАРНО-ПЕДАГОГІЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ
Гуманітарно-педагогічний факультет (ГПФ) заснований у 1996 році. Основний напрям діяльності факультету – підготовка фахівців гуманітарно-педагогічного спрямування. Факультет активно розвивався, було започатковано підготовку із багатьох нових спеціальностей, тому у 2003 році зі складу ГПФ було виокремлено факультет міжнародних відносин. У 2021 році зі складу ГПФ було виокремлено факультет здоров’я, психології, фізичної культури та спорту. Така реорганізація сприяла оптимізації діяльності нових факультетів.
А ГПФ продовжує активно розвиватися. Повсякчасний моніторинг попиту на ринку праці Хмельницького регіону орієнтує співробітників факультету на найбільш затребувані на сьогодні професії, додаткові кваліфікації. Тому став постійним процес удосконалення, оновлення освітніх програм, запровадження нових освітніх програм.

Одна з найпочесніших і найпотрібніших професій у сучасному світі – професія вчителя. Адже дітям потрібно давати знання, навчати їх вчитися, мислити, комунікувати, застосовувати стандартні знання в нестандартних ситуаціях, отримувати насолоду від процесу пізнання і саморозвитку, мати активну життєву позицію, усвідомлювати свою важливу роль у цьому непростому світі, бути у ньому впевненими і щасливими. Без цього, а отже без вчителя, не може розвиватися світ. Для забезпечення підготовки фахівців педагогічного профілю на факультеті від перших років його існування здійснюється освітня діяльність за освітніми програмами «Середня освіта. Технології та інформатика» (започаткована на основі спеціальності «Педагогіка та методика середньої освіти. Трудове навчання»), «Середня освіта (Українська мова і література)» (започаткована на основі спеціальності «Педагогіка та методика середньої освіти. Українська мова і література») у межах галузі «Освіта / педагогіка». У межах цієї галузі надалі було започатковано освітні програми за новими спеціальностями: 2020 рік – «Середня освіта (Біологія та здоров`я людини)»; 2019 рік – «Середня освіта (Мови і літератури (польська, українська)»; 2016 рік – «Середня освіта. (Українська мова і література. Англiйська мова)». В основному на педагогічну діяльність орієнтовано також освітню програму «Філологія. Українська мова і література» (започаткована на основі спеціальності «Філологія. Українська мова і література») у межах галузі «Гуманітарні науки». Надалі у межах цієї галузі започатковано нові освітні програми: 2015 рік – «Філологія. Слов’янські мови і літератури (переклад включно), перша – польська», 2020 рік – «Польська мова і література, друга мова – англійська».





Освітніми програмами, які інтегрують підготовку до викладацької і виробничої діяльності, є освітні програми «Професійна освіта. Транспорт (Обслуговування та ремонт автомобілів)» і «Професійна освіта. Технологія виробів легкої промисловості (швейні вироби)» (у галузі знань «Освіта / педагогіка»). Ці освітні програми започатковано на основі спеціальностей «Професійне навчання. Моделювання, конструювання і технологія швейних виробів» (ліцензована у 1999 році) і «Професійне навчання. Експлуатація та ремонт місцевого та автомобільного транспорту» (ліцензована у 2000 році).

Звернення до декоративно-прикладного мистецтва дає можливість не лише опанувати традиційні техніки і технології народної творчості у дереві, металі, текстилі, вишивці та розписі тощо, художньо-мистецькі прийоми, а й набути уміння мислити категоріями тієї чи іншої культури, сприймати її очима, оперувати її образами. Декоративно-ужиткове мистецтво розкриває історію становлення самого народу, його історичний досвід. Воно є ланцюжком, що зв’язує утилітарну діяльність та художнє осмислення місця людини в певному середовищі, в кожну історичну епоху формування суспільства. Для забезпечення підготовки фахівців мистецького профілю у межах галузі «Культура і мистецтво» у 2020 році було започатковано освітню програму «Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво».

Для успішного розв’язання складних екологічних проблем потрібен перехід до нової ідеології життя, екологізації економіки і виробництва, формування екологічно зорієнтованої цивілізації. Ключову роль у цьому відіграватиме формування високого рівня екологічної культури і розвиток екологічної освіти в інтересах сталого розвитку. Нині екологічний імператив, екологічна парадигма мають стати керівними у практиці підготовки фахівців будь-якого профілю діяльності. Мислення фахівців найрізноманітніших професій має стати екологічним. Для забезпечення підготовки фахівців екологічного профілю на факультеті здійснюється освітня діяльність за освітньою програмою «Екологія» (у межах галузі знань «Природничі науки»).

«Людина» – саме та найвища цінність, заради якої з’явилися соціальні працівники та їх така нелегка, але, без сумніву, важлива праця. Підтримки соціальних працівників потребують майже всі: ветеран війни, що проходить реабілітацію; подружжя, що стикнулося з труднощами у стосунках; люди, що потрапили у складні життєві обставини; жінки або чоловіки, що постраждали від торгівлі людьми або будь-хто, з ігровою залежністю. У кожного з нас у певний період життя може виникнути потреба звернутися до працівників соціальної сфери, які своїм словом, дією та вірою здатні розвіяти смуток та відчай. Для забезпечення підготовки фахівців соціальної сфери на гуманітарно-педагогічному факультеті з 2004 року провадилася освітня діяльність за спеціальністю, освітньою програмою «Соціальна робота». У 2020 році освітню програмою оновлено, вона отримала нову назву – «Соціальна робота. Соціальна педагогіка та коучинг» (у галузі знань «Соціальна робота»).

Зміст освітніх програм, система організації навчального процесу на факультеті сприяє розвитку творчого мислення, креативних здібностей та комунікативних навичок у студентів, підвищенню конкурентоспроможності випускників, що є невід’ємною складовою фахових компетенцій сучасних фахівців.
Сьогодні гуманітарно-педагогічний факультет – це понад 700 студентів денної і заочної форм навчання, це понад 70 досвідчених викладачів.
Першим деканом гуманітарно-педагогічного факультету був Скиба Микола Єгорович, тоді ще кандидат технічних наук, доцент, надалі Скиба М. Є. став доктором педагогічних наук, професором, ректором нашого університету.

Декан активно розбудовував факультет. За його ініціативи було започатковано освітню діяльність за новими для нашого університету спеціальностями – «Практична психологія», «Професійна освіта. Транспорт (Обслуговування та ремонт автомобілів)» і «Професійна освіта. Технологія виробів легкої промисловості (швейні вироби)», «Філологія. Англійська мова», «Педагогіка і методика середньої освіти (Українська мова і література)». Поява таких спеціальностей у межах університету сприяла набуттю статусу класичного університету, а надалі національного університету. Декан гуманітарно-педагогічного факультету сприяв налагодженню всебічних зв’язків із провідними науковими, освітніми установами, закладами України, зарубіжжя. Так, була налагоджена співпраця з Інститутом педагогічної освіти і освіти дорослих Національної академії педагогічних наук України, що дало можливість інтенсифікувати наукову діяльність викладачів факультету. Вагомим наслідком такої співпраці стало започаткування циклічної міжнародної науково-практичної конференції «Професійне становлення особистості: проблеми і перспективи», учасниками якої є провідні науковці з України, з європейських країн. У 2023 році відбулася уже XII конференція. Скиба Микола прагнув визнання досягнень колективу гуманітарно-педагогічного факультету, здобуття всебічної підтримки його розвитку. За його ініціативи відвідували факультет міністри освіти і науки України Кремень Василь, Ніколаєнко Станіслав, академік-секретар Відділення професійної освіти і освіти дорослих Національної академії педагогічних наук України Ничкало Неллі, директор Інституту професійної освіти Національної академії педагогічних наук України Радкевич Валентина та ін.
У 2001 році деканом факультету обрано кандидата філологічних наук, доцента Станіславову Людмилу Леонідівну.

Її діяльність була спрямована передусім на досягнення високих показників у навчальній, науковій діяльності колективу факультету. Багато уваги декан приділяла розвиткові Модульного об’єктно-орієнтованого динамічного навчального середовища Moodle як дієвого інструмента забезпечення навчального процесу, розширенню сфер застосування Електронного університету ХНУ у межах факультету. За сприяння Станіславової Людмили на гуманітарно-педагогічному факультеті було започатковано освітню діяльність на новими освітніми програмами: «Середня освіта (Біологія та здоров`я людини)», «Філологія. Слов`янські мови та літератури (переклад включно), перша – польська», «Середня освіта (Мови і літератури (польська, українська)», «Середня освіта. (Українська мова і література. Англiйська мова)», «Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво», «Польська мова і література, друга мова – англійська».
За участі Станіславової Людмили активно розвивалася матеріально-технічна база факультету. Було облаштовано нові аудиторії кафедри технологічної та професійної освіти і декоративного мистецтва на базі корпусу Наукової бібліотеки ХНУ, виробничі майстерні для забезпечення навчально-виховного процесу за освітніми програмами «Професійна освіта. Транспорт», «Професійна освіта. Технологія виробів легкої промисловості», «Середня освіта. Технології та інформатика». За фінансового сприяння Міністерства освіти і науки України було реорганізовано матеріальну базу кафедри екології та біологічної освіти. Здійснено ремонтні роботи наданих кафедрі приміщень, закуплено меблі та устаткування, у результаті чого облаштовано лабораторно-практичний кабінет, лабораторію біотехнології та моніторингу довкілля, лабораторію мікроскопії, лабораторію моделювання та прогнозування стану довкілля, лабораторію біології, навчально-методичний центр з біологічної та екологічної освіти, інформаційно-комп’ютерний центр. Це сприяло підвищенню якості навчально-виховного процесу, дозволило створити дієвий майданчик для проведення профорієнтаційної роботи серед потенційних абітурієнтів, базу для проведення зустрічей зі стейкхолдерами тощо. При кафедрі слов’янської філології було створено Лабораторію НУШ, кабінет методик викладання польської та української мов та літератур. До облаштування, устаткування цієї лабораторії було долучено кошти, які надійшли на кафедру слов’янської філології за грантовим проєктом «Підтримка діяльності кафедри слов’янської філології Хмельницького національного університету (2021 рік), реалізованим за підтримки Канцелярії Прем’єр-міністра Польщі в рамках конкурсу «Полонія та поляки за кордоном 2021». Лабораторія НУШ, зокрема, стала майданчиком для впровадження концепції НУШ в освітянський простір Хмельниччини.
У 2024 році гуманітарно-педагогічний факультет очолила кандидат педагогічних наук, доцент Подлевська Неля Володимирівна.

До складу керівництва факультету входять також заступник декана з навчально-методичної роботи – старший викладач Терещенко Людмила, заступник декана з навчально-виховної роботи – кандидат філологічних наук, доцент Приймак Інна.
На сьогодні у складі гуманітарно-педагогічного факультету діє 5 кафедр.
Кафедра екології та біологічної освіти є однією з перших кафедр екологічного профілю на теренах України. Під назвою «Кафедра екології» вона розпочала свою діяльність у 1996 році. Першим завідувачем кафедри був кандидат технічних наук Камбург Володимир, з 1998 року – доктор фізико-математичних наук Петренко Олександр. У 2003-2011 роках кафедру екології очолювала кандидат технічних наук Міронова Наталія. Протягом 2011-2014 років кафедрою екології керував доктор технічних наук, професор Крайнов Ігор. Саме за його активного сприяння кафедра започаткувала створення при Хмельницькому національному університеті його перлини – Ботанічного саду. Рішенням двадцять четвертої сесії Хмельницької обласної ради від 18.11.2009 р. № 20-24/2009 2,21 га території Ботанічного саду включено до природно-заповідного фонду України як ботанічний сад місцевого значення. У 2015 році, після навчання у докторантурі, завідувачем кафедри знову стала уже доктор сільськогосподарських наук Міронова Наталія. У 2016 році кафедру було перейменовано на кафедру екології та біологічної освіти у зв’язку із започаткуванням нової спеціальності «Середня освіта (Біологія)». З 2024 року кафедру очолює кандидат технічних наук Єфремова Ольга.

Кафедру технологічної та професійної освіти і декоративного мистецтва було створено у 1999 році. Початково вона мала назву – кафедра теорії та методики трудового і професійного навчання. Засновником цієї кафедри, її завідувачем у 1999-2017 роках був Каньковський Ігор, доктор педагогічних наук, міжнародний інженер-педагог (міжнародний реєстр ING-PAED IGIP), відмінник освіти України. За плідну і творчу працю він був нагороджений нагрудними знаками «Антон Макаренко», «Ушинський К.Д.», орденом «Преподобного Нестора Літописця», Почесними грамотами Міністерства освіти і науки України, Національної академії педагогічних наук України. Навчальні майстерні та лабораторії кафедри створювалися на базі навчально-виробничого центру університету. Для більш ефективної підготовки та кращої адаптації студентів до реальних умов роботи сучасного закладу загальної середньої освіти процес професійної підготовки майбутніх учителів трудового навчання був перенесений із 2000 року безпосередньо до загальноосвітньої школи № 27 м. Хмельницького. Із запровадженням нової спеціальності «Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво, реставрація» кафедра змінила місцерозташування на другий та дев’ятий поверхи бібліотечного корпусу ХНУ. У 2018 році кафедра отримала нову назву – кафедра технологічної та професійної освіти і декоративного мистецтва. У 2017 році обов’язки завідувача кафедри виконував кандидат педагогічних наук Герніченко Іван. З 2017 до 2021 року очолював кафедру доктор педагогічних наук Андрощук Ігор. Із 2021 року на чолі кафедри доктор педагогічних наук Андрощук Ірина.

Кафедра української філології створена у 1992 році. Протягом 18 років кафедрою керувала кандидат філологічних наук, доцент Грицева Антоніна. З 2010 року завідувачем кафедри був доктор філологічних наук, професор Торчинський Михайло. У 2021 році завідувачем кафедри було обрано доктора філологічних наук, професора Царалунгу Інну. З 2023 року кафедру очолює кандидат філологічних наук, доцент Янчишин Анатолій. На кафедрі української філології діє активний ономастичний осередок під керівництвом члена Української ономастичної комісії України, професора Торчинського Михайла. Під керівництвом знаного дослідника пропріативів кандидатські дисертації з ономастичної проблематики захистили Григорук Наталія, Ординська Інна, Ющишина Оксана, Янчишин Анатолій, Янчишина Яна та ін. Викладачі і студенти кафедри також проводять активну просвітницьку роботу, популяризують українську мову і літературу. Під егідою кафедри української філології видається фаховий науковий журнал (категорія Б) «Актуальні проблеми філології і перекладознавства».

Кафедра слов’янської філології створена у 2013 році. Завідувачем кафедри було обрано кандидата педагогічних наук, доцента Подлевську Нелю. Вона багато зусиль приділила налагодженню зв’язків кафедри з установами, закладами Польщі. Зокрема співпраця з Фундацією сприяння полякам на Сході дозволила кафедрі реалізувати 8 міжнародних грантових проєктів, що дозволило зміцнити матеріально-технічну базу кафедри, організовувати екскурсії та мовні, методичні стажування студентів і викладачів кафедри у Польщі. За ініціативи Подлевської Нелі студенти, викладачі кафедри долучилися до міжнародного доброчинного проєкту «Солідарні з Україною», у межах якого викладачі Варшавського університету проводили гостьові лекції з польської мови і польської літератури. За угодою з кафедрою слов’янської мови і Організацією розвитку польської освіти за кордоном (ORPEG) (м. Варшава, Польща) студенти-полоністи Хмельницького національного університету мають можливість долучатися до гостьових лекцій із польської мови, польської літератури, методики викладання польської мови та літератури. Студенти кафедри мають багато можливостей відвідувати Польщу з метою підвищення мовленнєвої компетентності, проходження педагогічної практики, ознайомлення з культурою, історією Польщі тощо.

При кафедрі діє Українсько-польський центр європейської інтеграції (УПЦЄІ), що використовується як лабораторія для навчання польської мови. УПЦЄІ (за рахунок коштів міжнародних проєктів та за підтримки Генерального консульства Республіки Польща у Вінниці) має повне навчально-методичне та сучасне матеріально-технічне забезпечення для проведення мультимедійних лекцій, онлайн-занять із ЗВО та ЗЗСО Польщі, семінарських та індивідуальних занять студентів освітніх програм кафедри. Почесно, що кафедра слов’янської філології у 2023 році отримала особливу відзнаку – «Polonikum-2023» Варшавського університету, яка присуджується Центром польської мови та культури для іноземців за видатні досягнення у популяризації польської мови, культури та історії у світі. Отримала відзнаку у Варшавському університеті завідувач кафедри Подлевська Неля. У 2024 році завідувачем кафедри обрано кандидата філологічних наук, доцента Торчинську Наталію.

Кафедра соціальної роботи і соціальної педагогіки була серед базових кафедр гуманітарно-педагогічного факультету з початку його заснування. Вона пройшла успішний шлях розвитку і реорганізації. У 2009 році кафедра під сучасною назвою відділилася від кафедри психології. З 2009 по 2023 рік очолювала кафедру доктор педагогічних наук, професор Романовська Людмила. Завдяки її керівництву на кафедрі сформувався потужний науково-педагогічний колектив. Романовська Людмила є очільником наукової школи, представники якої здійснюють фундаментальні та прикладні дослідження у галузі соціальної педагогіки, соціальної роботи, педагогіки та психології. У межах теми науково-дослідної роботи кафедри захищаються кандидатські дисертації, публікуються підручники, навчальні посібники, монографії, статті, зокрема у визнаних світових наукометричних базах даних. Викладачі кафедри та студенти задіяні у міжнародних проєктах, зокрема беруть участь у реалізації спільного європейського проекту TEMPUS IV «Підготовка педагогів і освітніх менеджерів до роботи з гетерогенними групами і організаціями». У 2016 році за волонтерську допомогу військовим випускову кафедру нагороджено Всеукраїнською відзнакою – орденом «За розбудову України». З 2023 по 2024 рік очолював кафедру соціальної роботи і соціальної педагогіки доктор педагогічних наук, професор Бриндіков Юрій. З грудня 2024 року на чолі кафедри кандидат педагогічних наук, доцент Василенко Олена.

На гуманітарно-педагогічному факультеті сформовано потужну матеріально-технічну базу. Навчальний процес провадиться у лекційних аудиторіях, у спеціалізованих кабінетах, оснащених оргтехнікою, мультимедійним обладнанням – зокрема це кабінети методики навчання, перекладу, у спеціалізованих лабораторіях екологічного, біологічного профілю, у майстернях технологічного профілю, у комп’ютерних класах.
Викладачі кафедр гуманітарно-педагогічного факультету мають високу науково-педагогічну кваліфікацію. Серед них – 10 докторів наук, професорів: доктор педагогічних наук, професор Андрощук Ігор, доктор педагогічних наук, професор Андрощук Ірина, доктор педагогічних наук, професор Білецька Галина, доктор педагогічних наук, професор Бриндіков Юрій, доктор педагогічних наук, професор Красильникова Ганна, доктор сільськогосподарських наук Міронова Наталія, доктор педагогічних наук, професор Папушина Валентина, доктор педагогічних наук, професор Рідкодубська Ганна, доктор педагогічних наук, професор Романовська Людмила, доктор філологічних наук, професор Торчинський Михайло. Понад 50 викладачів кафедр ГПФ є кандидатами наук (докторами філософії).
На кафедрах факультету сформовано потужні науково-педагогічні колективи, завдяки чому студенти, викладачі мають можливість працювати у руслі сучасних наукових напрямів. Активному залученню до науково-дослідної діяльності сприяє участь викладачів, студентів кафедр ГПФ у наукових конференціях, а також участь в їх організації і проведенні. Так, кафедра слов’янської філології з 2014 року виступила організатором 4-х міжнародних українсько-польських науково-практичних конференцій: «Польська мова в українській освіті – перспективи в аспекті європейської інтеграції» (2014 рік), «Духовний розвиток особистості в аспекті слов’янського лінгвокраїнознавства» (2015 рік), «Мовні компетенції як основа професійного і соціального успіху в Європі» (2015 рік), «Репресії проти поляків та інших національностей на Поділлі: роль та місце в історії краю» (2016 рік). У 2021 році кафедра започаткувала проведення періодичної Міжнародної науково-практичної конференції «Міжкультурні комунікації в галузі освіти». Конференція проводиться під егідою МОН України, разом із Інститутом мовознавства імені О.О. Потебні НАН України, Уманським державним педагогічним університетом імені Павла Тичини, Рівненським державним гуманітарним університетом, Вроцлавським університетом (Польща), Університетом Палацького в Оломоуці (Чехія), Ататюркським університетом (Туреччина), Ніредьгазьким університетом (Угорщина). У 2024 році відбулася уже II Міжнародна науково-практична конференція «Міжкультурні комунікації в галузі освіти». Кафедра також проводить всеукраїнські студентські науково-практичні конференції з міжнародною участю: 2022 рік, 2024 рік – «Славістичні студії в сучасному філолого-дидактичному просторі». Кафедра слов’янської філології у 2015 році започаткувала видання збірника наукових праць викладачів і студентів гуманітарно-педагогічного факультету «Славістичні студії: лінгвістика, літературознавство, дидактика». На сьогодні видано уже 15 збірників.

Кафедра української філології у 2021 року започаткувала проведення Всеукраїнської науково-практичної інтернет-конференції «Проблеми філології: історія та сучасність». У 2023 році у співпраці з Департаментом освіти і науки Хмельницької міської ради започатковано проведення учнівсько-студентської конференції «Подільські філологічні читання». У 2028 році кафедра української філології започаткувала видання збірника наукових праць викладачів і студентів гуманітарно-педагогічного факультету «Поділля. Філологічні студії». У цих збірниках мають можливість публікувати свої наукові праці також студенти і викладачі інших ЗВО України, зарубіжних ЗВО. Продовжується видання фахового наукового журналу (категорія Б) «Актуальні проблеми філології і перекладознавства».

Кафедра технологічної та професійної освіти і декоративного мистецтва є організатором періодичної Міжнародної науково-практичної конференції «Професійне становлення особистості: проблеми і перспективи», співорганізатори якої – Національна академія педагогічних наук України, Наукове педагогічне товариство «Польща – Україна», Люблінська політехніка, Сілезька академія інші зарубіжні партнери. У 2023 році було проведено уже XII конференцію. За результатами роботи конференцій кафедра видає збірники наукових праць, зокрема у 2023 році «Професійне становлення особистості: проблеми і перспективи: матеріали ХІІ міжнар. наук.-практ. конференції». У 2024 році кафедра технологічної та професійної освіти і декоративного мистецтва започаткувала видання збірника студентських наукових праць. Це видання «Матеріали наукової студентської конференції секції кафедри технологічної та професійної освіти і декоративного мистецтва».

Кафедра екології та біологічної освіти також неодноразово виступала організатором та співорганізатором конференцій, семінарів і круглих столів різних рівнів. Зокрема кафедра є співорганізатором циклічної міжнародної науково-практичної конференції екологічного спрямування, що проводиться під егідою МОН України. Інші співорганізатори – Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка, Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка, Державний університет Нью-Йорка (США), Університет Мармара (Туреччина), Ряшівський університет (Польща), Університет Стефан дель Маре (Румунія) тощо. Кафедра екології та біологічної освіти періодично видає збірники матеріалів конференції, зокрема у 2019 році «Подільські читання. Екологія, охорона довкілля, збереження біотичного та ландшафтного різноманіття: наука, освіта, практика : зб. матеріалів міжнар. наук.-практ. конф.».
Також кафедра екології та біологічної освіти протягом багатьох років виконує роботи за держбюджетною тематикою й на замовлення підприємств, організацій, установ. Тільки за останні п’ять років виконано 16 госпдоговірних наукових тем на замовлення державних органів та органів місцевого самоврядування. Виконавці використовують сучасні технології, досягнення науки і техніки, сучасне програмне забезпечення, комп’ютерну техніку.

За період діяльності факультету було видано понад 50 монографій і навчальних посібників із грифом Міністерства освіти та науки.
Активізації навчальної, науково-дослідницької діяльності на факультеті сприяє робота наукових лабораторій і наукових центрів.
Із 2019 року при кафедрі української філології діє Науково-дослідна лабораторія «Соціолінгвістичне моделювання мовного середовища Хмельниччини й суміжних регіонів». Метою діяльності Лабораторії є: ініціювання і координація наукових досліджень у галузі філології; наукова співпраця з науковими осередками вищих навчальних закладів України та країн ближнього зарубіжжя; введення в науковий обіг нового наукового матеріалу; пропагування інновацій, розроблених на засадах креативності, через технології зв’язків із громадськістю; впровадження результатів наукових досліджень в освітню, інформаційну діяльність закладів вищої освіти, установ, організацій та фізичних осіб; забезпечення умов для здійснення підготовки фахівців, зокрема фахівців вищої наукової кваліфікації.
Із 2020 року на кафедрі екології та біологічної освіти діє Науково-навчальний центр «Довкілля». Метою діяльності Центру є запровадження новітніх досягнень у галузях екології, охорони навколишнього природного середовища, біологічної та екологічної освіти в наукову та навчальну діяльність, покращення методичного і матеріального забезпечення навчального процесу та надання кваліфікованої наукової та методичної підтримки здобувачам вищої освіти.
Із 2021 року при кафедрі соціальної роботи і соціальної педагогіки започатковано діяльність Центру комплексної реабілітації та допомоги військовослужбовцям – учасникам бойових дій «Veteran Простір». Метою діяльності Центру є здійснення реабілітаційних та супровідних заходів для осіб – учасників бойових дій та членів їхніх сімей через посередництво комплексного підходу як напряму соціальної політики, пов’язаного з відновленням духовного, культурного та фізичного потенціалу для подальшої реінтеграції у соціум.

Залучення до науково-дослідницької діяльності студентів кафедр ГПФ сприяє формуванню у них інтересу до пізнавальної, творчої і практичної діяльності, підвищує наукову активність студентів; створює умови для соціального і професійного зростання, для формування логічного, наукового мислення, розвитку інтересу до обраної професії; дозволяє розвинути творчі і особистісні якості майбутніх спеціалістів через підвищення якості пізнавального процесу. Одна із форм науково-дослідної діяльності – участь у наукових конференціях. Студенти ГПФ беруть активну участь у щорічних студентських науково-практичних конференціях за підсумками науково-дослідної роботи студентів ХНУ. Наталія Тихончук, Тетяна Коробенко (гр. ФППм-23) взяли участь у IX Конгресі Спілки поляків України (Київ, 2024). Гальчинска Оксана (ТНз-23), Давидюк Ігор (ТНс-23) – учасники VI Міжнародного конгресу «Етнодизайн у контексті відродження української національної ідентичності та європейської інтеграції» (м. Полтава, 2024). Годун Петро (ТН-22), Гесик Андріана (ТНс-23) – учасники V Всеукраїнської студентської науково-практичної конференції «Сучасні тенденції підготовки майбутніх учителів трудового навчання та технологій, педагогів професійної освіти і фахівців образотворчого та декоративного мистецтва: теорія, досвід, проблеми» (М. Вінниця, 2024). Бородій Тетяна, Хоржевська Анастасія взяли участь у Міжнародній науково-практичній конференції «Філософські аспекти професійної освіти» (Херсон-Кропивницький, 2022). Давидюк Анастасія (ТНс-21), Веремчук Марія (ТНс-21) – учасники V Міжнародної науково-практичної конференції «Сучасні тенденції розвитку науки» (Київ, 2021).
Наші студенти представляють ХНУ і на міжнародних наукових заходах. Катерина Скочеляс (ФППм-23) долучилася до роботи Першої міжнародної наукової конференції «Поляки в Україні: історія – сучасність – майбутнє», організованої Центром Східної Європи Варшавського університету (за підтримки Департаменту співпраці з Полонією та Поляками за кордоном Міністерства закордонних справ Республіки Польща). Микулич Марія (ФППм-22) у 2022 році взяла участь у роботі Міжнародної наукової конференції молодих україністів у Варшаві «Українська культура має силу». У квітні 2022 року Світлана Василик (ФППм-22) виступила з доповіддю на VI Міжнародній науковій конференції молодих вчених «O Ukrainie interdyczyplinarnie na uniwersytecie Wrocławskim», організованій за ініціативи кафедри україністики Інституту слов’янської філософії та Студентського наукового кола україністів Вроцлавського університету. У серпні 2023 року Малецький Іван (ПОАм-23), Олійник Віталій (ПОАм-23) взяли участь у Міжнародній науково-практичній конференції «Actual problems of science, education and technology in modern conditions» (Орхус, Данія). У вересні 2023 року 12 студентів-полоністів кафедри слов’янської філології ОПП: «Філологія. Слов’янські мови та літератури (переклад включно), перша – польська» (магістратура), «Польська мова та література, друга мова – англійська» (бакалаврат), «Середня освіта (Мови та літератури (польська, українська))» (бакалаврат) взяли участь у Всесвітньому ювілейному конгресі молоді «KopernikCamp», що відбувався з 21 до 24 вересня у Лідзбарку Вармінському (Польща), організатором його стала Фундація «WspólnotaPolska». У 2024 році Яніна Гуменюк (ФППм-23), Ірина Ніколайчук (ФППм-23), Ольга Ткаченко (ФППм-23) взяли участь у VIII Міжнародній конференції «Міждисциплінарно про Україну у Вроцлавському університеті» (м. Вроцлав, Польща).
Участь студентів у предметних олімпіадах, конкурсах дає їм можливість перевірити рівень знань з фахових дисциплін, набути мотивації до подальшого активного навчання. Уже стало доброю традицією кафедри слов’янської філології щорічно проводити олімпіади з польської мови та літератури у стінах Хмельницького національного університету, оскільки саме тут активно здійснюється підготовка полоністів – майбутніх перекладачів польської мови, учителів та викладачів польської мови і літератури. Так, 1-2 грудня 2023 року у Хмельницькому національному університеті відбулася Всеукраїнська студентська олімпіада з польської мови і культури. Олімпіаду провела кафедра слов’янської філології ХНУ у співпраці зі Спілкою вчителів-полоністів України (Хмельницьке обласне відділення), за підтримки Fundacji «Pomoc Polakom na Wschodzie» im. Jana Olszewskiego (Польща) та за фінансування Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji i Nauki (Польща). Студенти-полоністи ХНУ були серед переможців Олімпіади, які посіли місця: I (Стельмах Катерина), II (Панчук Іванна), і III (Щипановська Софія).
Також кафедру слов’янської філології Хмельницького національного університету, що є осередком навчання полоністики на Поділлі та в Україні, щорічно, починаючи з 2014 року, залучають до проведення різних етапів міжнародних олімпіад із польської мови та літератури, історії Польщі. Черговий всеукраїнський етап Міжнародної олімпіади з польської мови і літератури відбувся 16 березня 2024 року на базі Українсько-польського центру європейської інтеграції Хмельницького національного університету. Учасниками олімпіади всеукраїнського етапу були учні 10-11 класів Хмельницької області, які здобули перемогу у регіональний етапі Міжнародної олімпіади і були закваліфіковані (відповідно до результатів) до наступного етапу.




Кафедра соціальної роботи і соціальної педагогіки виступила організатором II етапу Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт «Особистість-суспільство-війна: суспільно-політичні, психологічні, соціокультурні аспекти». Визначено дипломантів, які отримали дипломи I ступеня, II ступеня, III ступеня. Студент ХНУ Омельченко Андрій – серед дипломантів I ступеня.
Студенти гуманітарно-педагогічного факультету беруть участь в олімпіадах, конкурсах поза межами Хмельницького національного університету, здобувають призові місця. Так, студентка Гриньо Анастасія (ТН-18) отримала диплом II ступеня у II етапі Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності «Середня освіта (Трудове навчання та технології))», що проводився на базі Центральноукраїнського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка (2021). Студентка Ключка Наталія отримала диплом III ступеня як учасниця II туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності «Професійна освіта».
Студенти кафедри технологічної та професійної освіти і декоративного мистецтва особливо активні щодо участі в конкурсах та виставках творчих робіт. Так, дипломи за перемогу у номінації «Декоративно-прикладне мистецтво» IХ Міжнародного двотурового конкурсу мистецтв “YULA ART FEST” ПІДСУМКИ РОКУ» (2024) отримали Андрушко Андрій (СОТм-24) і Хмарук Анастасія (СОТм-24). Михайлик Альона (ДМ-22), Острівська Юліана посіли у згаданому вище конкурсі I місце, Наконечна Ніка (ДМ-22) – II місце, Юркова Віра (ДМ-22) – III місце. Дипломи за перемогу у номінації «Декоративно-прикладне мистецтво» IV Міжнародного двотурового фестивалю-конкурсу мистецтв «В УНІСОН» (2024) отримали Ковальчук Вікторія (СОТм-24), Веремчук Марія (ТНм-23). Гран-прі за перемогу у номінації «Образотворча майстерність» у IІI Міжнародному двотуровому конкурсі мистецтв «UKRAINIAN TRADITION» (2024) отримали Репінський Назарій (СОТм-24), Ковальчук Вікторія (СОТм-24), Острівська Юліана (ДМ-22), Безкидевич Каріна (ДМ-21). У IV Всеукраїнському двотуровому фестивалі-конкурсі мистецтв «АваргАрт» (2024) I місце посіли Берянич Марія (ДМ-22), Наумова Марина (ДМ-21), Гуцалюк Аліна (ДМ-22), Юркова Віра (ДМ-22), II місце – Гончар Вікторія (ДМ-22). У IІ Міжнародному конкурсі мистецтв «Зірки навколо» (2024) гран-прі отримала Бородкіна Марія (ДМ-20-1). Диплом переможця у номінації «Асесуари», конкурсний напрямок – Моделювання одягу на Конкурсі творчих робіт «Prime Art», який проводився Вищою технічною школою в Катовіце в рамках реалізації Міжнародного наукового проєкту «Євроінтеграція в освіті, науці і культурі», Республіка Польща (2020) отримала Сосніцька Соломія (ТНм-19).
Викладачі, студенти кафедри беруть активну участь у міжнародних грантових програмах. На сьогодні за участі викладачів кафедри екології та біологічної освіти реалізовано 14 грантових проєктів. Зокрема – проєкт «Прозора містобудівна документація міста Хмельницького» (за сприяння Посольства Франції в Україні, 2019-2020 рр., за участі доцента кафедри Казімірової Л. П. ); проєкт «Внесок України у друге видання Європейського атласу гніздових птахів» (за сприяння Швейцарського орнітологічного Інституту, що діяв від імені Європейської ради обліків птахів (ЕВСС), 2017 р., за участі доцента кафедри Тарасенка М. О. та старшого викладача кафедри Ільїнського С.В.) тощо.
Викладачі кафедри соціальної роботи і соціальної педагогіки взяли участь у грантовому проєкті Представництва Дитячого Фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні «Забезпечення системного реагування на потреби дітей, які повернулися до біологічних сімей з інтернатних закладів, та дітей групи ризику» в Хмельницькій області станом на 12 березня 2024 року.
На кафедрі української філології викладачі і студенти залучені до участі у грантовому проєкті STAFF MOBILITY FOR TRAINING у межах Erasmus+ Університету Ф. Палацького в Оломоуці (Чеська Республіка). Участь у проєкті дала можливість викладачам кафедри Приймак Інні і Царалунзі Інні (2023 рік), Приймак Інні (2024 рік) пройти академічне стажування у секції україністики на кафедрі славістики чеського ЗВО. У ході стажування Приймак Інна, Царалунга Інна проводили навчальні заняття для студентів-україністів, а також знайомилися із досвідом наукової, викладацької роботи у чеському ЗВО. У межах цього ж грантового проєкту тримісячну програму міжнародної академічної мобільності у 2023 році виконали студентки Гладка Софія (СОУА-20), Петричук Марія (ФУМ-20). Стажування полягало не тільки у навчанні за сформованою семестровою програмою, воно виявилось яскравим, продуктивним, цікавим та насиченим різними подіями та заходами. Студентки отримали безцінний досвід, розширили свій світогляд, познайомилися з неймовірними людьми, набагато краще пізнали європейську культуру та цінності, повернулися в Україну з хорошими знаннями, які можна застосувати у майбутній професійній діяльності. У 2024 році – традицію міжнародного академічного обміну в Оломоуці продовжили магістрантки кафедри української філології Чепель Дарина (СОУм-23) і Гуменюк Яніна (ФУМм-23).
З 2012 року кафедра слов’янської філології вигравала гранти на реалізацію 8 міжнародних проєктів: «Полонійний навчальний мультицентр» (2012), «Розвиток польської освіти в Україні через підтримку кафедри слов’янської філології» (2014), «PL+UA=UE (Польсько-українські зустрічі на шляху до європейської єдності» (2015), «Нові кваліфікації – нові можливості. Підтримка кафедри слов’янської філології Хмельницького національного університету» (2017), (2018), «Чарівна стежка пригод з польською мовою в горах Свентокшиських» (2018), «Підтримка кафедри слов’янської філології ХНУ» (2019). Усі проекти реалізовувалися у співпраці з Товариством «Інтеграція Європа-Схід» (Польща, президент Кшиштоф Каліта). Ці проєкти надані Міністерством закордонних справ Польщі, фінансовані Фундацією «Допомога полякам на Сході», співфінансовані Сенатом Республіки Польща в рамках допомоги полякам за кордоном. За рахунок грантів придбані сучасні традиційні та мультимедійні матеріали для викладання польської мови, організовані курси з вивчення польської мови для кандидатів на вивчення польської філології у ХНУ, проведено методологічні семінари та практичні заняття для студентів-полоністів ХНУ, викладачів кафедри та вчителів польської мови, здійснено філологічні експедиції студентів, проведено міжнародні українсько-польські науково-практичні конференції, видано збірники наукових праць. За рахунок міжнародних грантів студенти кафедри щорічно мали змогу відвідувати Польщу з метою набуття мовленнєвої практики.
Протягом 8–13 листопада 2024 р. у місті Оломоуц (Чехія) було реалізовано проєкт «Study of common ornithological species of Ukraine, Poland and Czech Republic», якийспільно написали старший викладач кафедри слов’янської філології Світлана Войталюк і кандидат педагогічних наук, доцент кафедри екології та біологічної освіти Андрій Дячук. Проєкт профінансовано Міжнародним Вишеградським фондом, донорською організацією, створеною для сприяння регіональному співробітництву у Вишеградському регіоні. Учасники проєкту сформували програму спільних стратегічних досліджень, обміну результатами моніторингу та обліку орнітологічних видів із метою досягнення цілей сталого розвитку на досліджуваних територіях.

При кафедрах ГПФ діють наукові та освітні гуртки. Робота у гуртках об’єднує студентів різних курсів та дозволяє проводити сучасні наукові дослідження за актуальними напрямками. На кафедрі екології та біологічної освіти це гуртки «Боривітер» (керівник – Ільїнський С.В.) та «Сучасні технології навчання біології» (керівник – доцент Скрипник С.В.). На кафедрі слов’янської філології працюють наукові гуртки «Полоністичні студії» (керівник Торчинська Н.М.), «Педагогічна майстерня філолога» (керівник Горячок І.В.), «IT-супровід освітнього процесу» (керівник Станіславова Л.Л.). У жовтні 2023 року на кафедрі слов’янської філології розпочав роботу Розмовний клуб польської мови «Kawusia z mleczkiem». Таке рішення було прийняте на прохання студентів-полоністів, а також студентів, для яких польська мова є вибірковою дисципліною, і усіх охочих підвищити власний рівень комунікативних навичок у спілкуванні із носіями польської мови. Розмовний клуб працює за ініціативи і під керівництвом старшого викладача кафедри слов’янської філології Світлани Войталюк.
Гуманітарно-педагогічний факультет співпрацює з навчальними закладами, освітніми установами України та зарубіжжя. Кафедри мають широкі наукові та творчі зв’язки, які закріплені відповідними угодами про співробітництво. Сьогодні серед партнерів кафедр факультету – Інститут педагогіки НАПН України; Харківський національний університет імені В. Каразіна; Житомирський державний університет імені І. Франка; Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова; Інститут мовознавства імені О.О. Потебні НАН України; Національний університет водного господарства та природокористування; Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини; Національний природний парк «Мале Полісся»; Національний природний парк «Подільські Товтри»; Департамент природних ресурсів та екології Хмельницької обласної державної адміністрації тощо. Закордоннi установи та заклади вищої освiти – Шльонський університет в Катовіцах (Польща); Ататюркський унiверситет (Туреччина); Університет імені Адама Міцкевича в Познані (Польща); Люблінський католицький університет імені Іоанна Павла II (Польща); Університет Палацького в Оломоуці (Чехія), Польське національне агентство академічних обмінів NAWA тощо.
Особливою гордістю та результатом діяльності кафедр ГПФ є випускники освітніх програм кафедр. Студенти факультету, зацікавлені у науковій діяльності, успішно захищають дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата наук (доктора філософії). Серед них – Ранюк Оксана, Мороз Тетяна (кафедра слов’янської філології); Овод Юлія, Голова Наталія, Якубова Людмила, Синюк Наталія, Олійник Катерина, Попик Юрій, Гудзь Тетяна, Грач Юлія (кафедра соціальної роботи і соціальної педагогіки); Єфремова Ольга, Матеюк Олеся, Шевченко Сергій, Дячук Андрій (кафедра екології та біологічної освіти); Герніченко Іван, Хренова Вікторія, Лівшун Олександр, Самборська Олена (кафедра технологічної та професійної освіти і декоративного мистецтва); Янчишин Анатолій, Ющишина Оксана (кафедра української філології). Випускники факультету Бриндіков Юрій (кафедра соціальної роботи і соціальної педагогіки), Андрощук Ірина, Андрощук Ігор (кафедра технологічної та професійної освіти і декоративного мистецтва) захистили дисертації на здобуття наукового ступеня доктора наук.
Випускники факультету успішно працюють як в Україні, так і за її межами: Ольхова Лілія – методист Державного навчального закладу «Вище професійне училище № 11 м. Хмельницького»; Ряба Світлана – учитель зарубіжної літератури, української мови, української літератури Летичівського ліцею №3; Шмалій Елла – заступник директора з виховної роботи Комунального закладу загальної середньої освіти «Ліцей № 1 імені Володимира Красицького Хмельницької міської ради»; Косарева Аліна – кореспондент програмного відділу Міського комунального підприємства «Муніципальна телерадіокомпанія «Місто»; Токолова Алла – викладач польської і англійської мов в Приватному загальноосвітньому ліцеї для молоді і Поліцеальній школі медичних служб, місто Новий Тарг, Польща; Лясковська Аліна – директор та викладач у польській школі ім. І.Я.Падеревського (позашкільна освіта) при Житомирській обласній спілці поляків України. Вчитель польської мови в Житомирському ліцеї № 6; Шарманова Наталія – доцент Криворізького державного педагогічного університету; Колесник Марія – вчитель польської мови ЗОШ № 20, м. Хмельницький, Микулич Марія – керівник відділу польської культури в Культурно-освітньому центрі польської національної меншини ім. Святого Івана Павла II м. Самбора при КЗ ЦПО м. Самбора, Ковальська Мар’яна – вчитель польської мови та літератури у Львівському ліцеї №10 імені святої Марії Магдалени, Качуровська Лариса – заступник директора Первомайського ліцею «Лідер» Первомайської міської ради Миколаївської області, а також учитель польської мови в ліцеї; Осіпчук Галина – доцент кафедри слов’янських мов та зарубіжної літератури Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини, Сторожук Діана – польсько-український перекладач у міжнародній фірмі PGIP, Будзінська Анастасія – соціальний педагог ДНЗ «Хмельницький центр професійно-технічної освіти сфери послуг», Саранчук Ірина – соціальний педагог Кам’янець-Подільського навчально-реабілітаційного центру Хмельницької обласної ради, Жулковський Вадим – доцент кафедри формування та розвитку професійної компетентності персоналу Пенітенціарної академії України, Хороша Мар’яна – головний спеціаліст Національної соціальної сервісної служби України, Баланюк Дмитро – головний спеціаліст відділу у справах дітей Служби у справах дітей Хмельницької міської ради, Шпичко Інна – директор ЗОШ №4 м. Хмельницький, Алсаабі Тетяна – старший вчитель Joseph-Beuys-Gesamtshule – середньої школи імені Йосифа Баус, місто Клеве, Німеччина, Літяга Інна – доцент кафедри соціальних технологій Житомирського державного університету імені Івана Франка, Страшнюк Жанна – завідувач Хмельницького обласного навчально-методичного центру психологічної служби Хмельницького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, Войчур Олег – вчитель інформатики Хмельницької середньої загальноосвітньої школи №18 І-ІІІ ступенів ім. В. Чорновола, Рожкова Іванна – майстер виробничого навчання Володимир-Волинського педагогічного фахового коледжу ім. А.Ю. Кримського, Єжова Ольга – професор кафедри моделювання та художнього оздоблення одягу Київського національного університету технологій та дизайну, Микуляк (Сідорук) Ірина – завідувач методичного відділу Хмельницького обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді, Козловська Аліна – методист Науково-методичного центру професійно-технічної освіти та підвищення кваліфікації інженерно-педагогічних працівників у Хмельницькій області, Бик Ніна – майстер виробничого навчання Вищого професійного училища №4 м. Хмельницького, Денисенко Наталія – технолог швейного виробництва ФОП Миронець О.М., м. Нетішин Хмельницької області, Мовчан Наталі – член Спілки художників м. Шепетівки, Баськова Ірина – викладач спецдисциплін у Хмельницькому професійному ліцеї, Янчак Анастасія – дизайнер виготовлення жіночих прикрас, Стаднік Лілія – головний спеціаліст відділу іхтіології, регулювання рибальства, меліорації та аквакультури Управління Державного агентства з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм у Хмельницькій області, Захарія Ірина – вчитель біології та хімії у Гімназії №228 Дніпровського району м. Києва, Кирилюк Ірина – головний спеціаліст відділу регулювання земельних відносин та екології Сокирянської міської ради, Федчук Інна – викладач біології та хімії кафедри соціально-гуманітарних дисциплін Хмельницького фахового економіко-технічний коледжу, Чуйко Віталія – інженер з техногенно-екологічної безпеки, ТОВ «Наркевицький цукровий завод», Дзьобан Дар’я – фахівець з екологічної безпеки ТОВ «Буг Поділля», Павлова Христина – начальник управління економіки природокористування, планування роботи, заповідної справи, зв’язків з громадськістю, моніторингу та поводження з відходами Департаменту природних ресурсів та екології облдержадміністрації. Займані посади випускників факультету свідчать про високу якість підготовки, яку забезпечують викладачі кафедр гуманітарно-педагогічного факультету.
Детальніша інформація про розвиток гуманітарно-педагогічного факультету на сайтах кафедр: https://gpf.khmnu.edu.ua/
