Проєкт «Study of common ornithological species of Ukraine, Poland and Czech Republic» написаний у співпраці кафедри слов’янської філології (старшим викладачем Світланою Войталюк) і кафедри екології та біологічної освіти (доцентом, кандидатом педагогічних наук Андрієм Дячуком). Проєкт профінансовано Міжнародним Вишеградським фондом.
Із довідки: «Міжнародний Вишеградський Фонд – міжнародна донорська організація, заснована у 2000 році урядами країн Вишеградської групи – Чехії, Угорщини, Польщі та Словаччини – для сприяння регіональному співробітництву у Вишеградському регіоні (V4), а також між регіоном V4 та іншими країнами, зокрема в регіонах Західних Балкан та Східного партнерства. Фонд реалізує свою місію шляхом фінансування проєктів, молодіжних обмінів та програм індивідуальної мобільності, таких як стипендії та резиденції».
Проєкт «Study of common ornithological species of Ukraine, Poland and Czech Republic» отримав Міні-гранти V4 – це програма, яка сприяє короткостроковій міжнародній мобільності молоді віком від 12 до 30 років у межах Вишеградського регіону та України. Основною умовою подачі на грант є участь принаймні двох організацій з V4 та однієї організації з України. Разом із партнерською організацією українські організації можуть отримати до 10 000 євро на спільні молодіжні ініціативи.
Реалізація проєкту відбулася 8-13 листопада 2024 у місті Оломоуц (Чехія), учасниками проєкту були студенти і викладачі кафедри слов’янської філології і кафедри екології та біологічної освіти Хмельницького національного університету, студенти кафедри славістики Palacký University Olomouc та учні IlI Liceum Ogólnokształcące z Oddzialami Integracyjnymi im. K.K. Baczynskiego.
У рамках реалізації проекту відбулося представлення-презентації трьох сторін проєкту в Університеті Палацького в Оломоуці, де кожна «країна-учасниця» представила свій університет, місто і країну.
У процесі заходів – це і вікторина на знання країн, і перегляд польського фільму про Національний парк «Устя Варти» під назвою «Птахи навколо нас», і майстер-клас «Методи спостереження за птахами та ведення щоденника птахів» від Софії Семенчук, студентки (СОБ-22), і екскурсія столицею Чехії і музеями Праги, і наукові дослідження в Університеті Палацького, і перспективи співпраці.
Орнітологічні дослідження, тобто збір даних про популяції птахів, їхню поведінку та місця перебування проводилися на території парку «Bezručovy sady» міста Оломоуц, а також відбувалися ознайомлення зі спільними орнітологічними видами країн-учасників за матеріалами лекції С. Ільїнського, який представив спільні види, біотопи їхнього існування, шляхи міграції та характерні для популяцій трофічні ланцюги. Також було виствітлено роботу орнілогічних шкіл на території України, учасниками яких є здобувачі освіти Хмельницького національного університету. Результатом стало обговорення зібраних даних та аналіз результатів, зокрема, огляд сучасних методів аналізу даних про птахів, також про важливість та переваги спільного словника, та жвава дискусія про порівняння даних моніторингу популяцій поширених видів із різних країн.
Не менш цікавим видалося відвідування Національного музею в Празі, у якому переглянули експозицію на природничу тематику. Цікавим для учасників було дослідження водоплавних та навколоводних птахів, що проводилися у межах міста Прага, зокрема на річці Влтава. Був проведений майстер-клас з birdwatching та використання мобільних застосунків – «BirdNet» та «iNaturalist».
Після екскурсії Прагою відбулася зустріч на філологічному факультеті Університету Палацького, де обговорювали методи ідентифікації птахів, методи дослідження та охорона птахів тощо.
Також цікавим для наших студентів-полоністів та й для усіх учасників видався товариський вечір «Wieczór towarzyski», організований польськими партнерами.
Звісно ж, кожен день починався із наукових досліджень з тематики проєкту, зокрема доцент кафедри екології та біологічної освіти А. Дячук представив доповідь, у якій проаналізував низку індикаторів сталого розвитку, котрі опрацьовувались у рамках виконання проєктних досліджень.
Також учасники презентували свої дослідження та результати. Групи презентували свої частини створеного у рамках реалізації проекту словника https://sites.google.com/d/15rLE7H9wqe30qeRtR4TiQofIcp9RhaEF/p/1oeDyp0V32MBdLN8ud5QK7jT_Q6RKAT_I/edit
Перспективою були обговорення подальших кроків у спільних орнітологічних дослідженнях та можливостей співпраці між країнами. Церемонія закриття відбулася із врученням сертифікатів учасникам та подяками організаторам.
Із відгуками студентів-учасників проєкту та детальнішою інформацією про реалізацію проєкту можна ознайомитися за адресою: https://ksf.khmnu.edu.ua/realizacziya-proyektu-study-of-common-ornithological-species-of-ukraine-poland-and-czech-republic-vykladachamy-ta-zdobuvachamy-vyshhoyi-osvity-hmelnyczkogo-naczionalnogo-universytetu-v-m/
Інформація подана за матеріалами викладачів гуманітарно-педагогічного факультету, керівників та організаторів міжнародного проєкту Світлани Войталюк та Андрія Дячука.