Всесвітній день української хустки відзначено на гуманітарно-педагогічному факультеті

7 грудня  відзначають Всесвітній День української хустки.

День української хустки почали відзначати з ініціативи групи громадських діячів, акторок та успішних жінок України. 7 грудня 2019 року вінницькі активістки розпочали святкування дня, присвяченого українській хустці. Започаткували свято, щоб об’єднати жінок різних професій, віку та національності задля збереження українських традицій. Адже здавна в українських родинах оберегом, символом любові та злагоди слугувала саме хустка.

Хустка для українців споконвіку була чимось сакральним.

Вона – символ жіночої долі. Бо коли дівчина виходила заміж, її попутниками на все життя ставали чоловік, діти і … хустка.

Хустка (а саме її вигляд) була мірилом статусу, вишуканості та краси. «Ти насправді така, яка в тебе хустка».

За старих часів дівчата і жінки носили хустку протягом усього року. Також вона була обов’язковим головним убором заміжньої жінки. Хустка була ознакою соціального стану жінки: молоді жінки носили білі або яскраві хустки, старші жінки – темні, вдови – чорні. Хустка також говорила про рівень достатку сім’ї: заможні жінки вкривали голову хустками з дорогих тканин, бідні – з дешевших.

Були хустки й оберегом. Саме хустинку давали дівчата своїм коханим в дорогу, а жінки – синам чи онукам, наділяючи свій подарунок магічним потенціалом.

Важливим складником посагу також були хустки. У наших мам та бабусь їх було стільки, скільки в нас ніколи не набереться жодного елементу гардеробу. Їхня кількість була фактором конкуренції перед сусідками та подругами.

Михайло Грушевський писав в «Історії України», що «хустка відома по всій території України, починаючи ще з часів Київської Русі. Це невід’ємний елемент одягу, що підкреслює його буденність чи святковість, інформує про родинний чи матеріальний статус жінки. І досі хустка в Україні зберігає побутове та обрядове значення».

Хоча це свято досить молоде, але вже має традиції. Наприклад, став дуже популярним у День української хустки флешмоб «Зроби фото з хусткою». Суть його полягає в тому, щоб одягнути хустку, сфотографуватися в ній, після чого викласти світлину в соціальних мережах із тематичними хештегами.

У флешмобі беруть участь українки з усього світу – викладають фото в бабусиних і прабабусиних хустках і фотографуються цілими сім’ями.

Тож згадаймо сьогодні українську хустку, вона – надзвичайно вагомий елемент наших давніх традицій. Ми всі маємо зберігати і примножувати наші традиції, але основна роль у цьому процесі, напевно, випадає саме гуманітарно-педагогічному факультету нашого університету, на якому успішно функціонують спеціальності, що прямо чи опосередковано пов’язані із цією тематикою.

Зустрічайте невеличку фотосесію викладачів, працівників, студентів, випускників гуманітарно-педагогічного факультету у символі жінки і жіночності – хустці!

Українська хустка – символ краси, традицій та єдності!